Demá

Zdrojov demoverzií hier je celkom dosť – krutá väčšina z nich ich však obsahuje veľmi málo a prevažne demoverzie neznámych hier. Alebo, čo je ešte horšie, ide len o lákadlá, ktoré vám môžu akurát tak pekne zaplniť počítač malwarom. Aj rýchlosti download-u sú vo väčšine veľmi slabé.

Po dlhšom hľadaní som dospel k názoru, že PC download sekcia celosvetovo známeho herného serveru Gamespot je najlepším miestom, kde si stiahnuť demá. Jednou nevýhodou celého sťahovania demo hier z Gamespotu je, že sa musíte najprv registrovať. Našťastie ale, celá registrácia je veľmi rýchla a pokiaľ nezaškrtnete ani jednu z možností odoberania “newsletter-ov”, Gamespot vás vôbec nebude otravovať emailmi či spamom.

Orientácia v ich menu môže viacerých zmiasť. Preto je asi najjednoduchšie zadať do hľadania na stránke Gamespot-u slovo “demo” a kliknúť si na sekciu Download a teraz sa vám už zobrazia všetky dostupné demá. Zopár som ich už vyskúšal a samozrejme na začiatok preskenoval antivírovým softwarom. Sú čisté, neobsahujú žiadnu reklamu. Navyše sťahovanie od Gamespot-u si držalo prijateľnú konštantnú rýchlosť 150 KB/sek. Čo viac si môže človek zadarmo priať? :)

Demá na stiahnutie: Gamespot download
Zoznam dostupných demoverzií PC hier: Gamespot vyhľadávanie

Pevne dúfam, že vám táto informácia pomohla pri vašom hľadaní. Samozrejme že existujú aj iné servery, z ktorých sa dajú demá stiahnuť. Ja som ale lepší zatiaľ nenašiel. Uvítam akékoľvek návrhy v komentároch, po overení určite uvedieme akýkoľvek lepší alebo rovnako dobrý zdroj.

Všetky PC hry by mali mať dostupné demo

Verím, že podobná myšlienka prebehla mysľou väčšiny hráčov aspoň niekoľkokrát. Špeciálne keď po kúpe novej hry zistíte, že ste buď zbytočne vyhodili peniaze za nekvalitný produkt, alebo že váš počítač nie je schopný hru spustiť v uspokojivých detailoch. Jednoduché demo hry by ešte pred vzniknutím problém vyriešilo. Vydavatelia si v tomto smere proste pomýlili hry s filmami.

Na film vám v podstate stačí vidieť trailer, prečítať si pár riadkov o príbehu a vedieť mená hercov, aby ste sa mohli rozhodnúť, či strávite 90 minút jeho sledovaním. Ako si ale máte urobiť predstavu o hre, ktorá bude trvať aspoň dvanásť hodín a okrem efektnej reklamy a traileru obsahujúceho animácie nezodpovedajúce reálnej hre neviete nič viac do jej vydania?

Možno si hovoríte, že preháňam. Pozrite sa ale na to zo stránky človeka, ktorý netrávi celé víkendy pred monitorom. Nemá čas, alebo nechce tráviť čas čítaním recenzií, ktoré mu častokrát môžu pokaziť prekvapenia z hry. Nevyzná sa do počítačov a nie je si istý, či mu daná hra pôjde tak, ako to videl na videu. Áno, hovorím o ne-gameroch. Uvedomme si, že týchto ľudí je oveľa viac ako zarytých herných fanatikov. Prečo nemôžu poskytnúť vydavatelia hier každému jednoduchý prístup k demoverzii hry? Aké by to bolo skvelé a jednoduché, keby ste prišli na stránku hry, klikli na veľký výrazný odkaz “demo dowload”, po ktorom by sa vám demo hneď nainštalovalo? Nikomu by určite nevadilo, keby vám potom, povedzme po tridsiatich minútach hrania, vyskočil ďalší odkaz, ktorým by ste si mohli hru hneď kúpiť.

Bohužiaľ, realita je taká, že sa človek len výnimočne dostane k demu hry ešte pred jej vydaním. A aj keď istý čas po vydaní je už situácia u niektorých hier iná, stále sa nemožno tešiť veľkým pokrokom v tomto smere. Škoda preveľká. Pretože práve toto je ten moment, ktorý odradí mnohých potenciálnych zákazníkov. Čo je ale najhoršie, práve nedostupnosť dema mnohí udávajú ako dôvod, prečo si zoženú pirátsku verziu. Ďalší mínus pre vydavateľov.

Nadšencom v tomto smere iste pomáhajú herné časopisy, ktoré obsahujú demá hier na pribalených DVD-čkach. Čo ale ak nemáte predplatený celý rok a demo, o ktoré máte záujem je už neaktuálne? Mohol by som takto pokračovať ďalej, ale nemá to zmysel. Herné štúdia tieto fakty úplne prehliadajú, alebo ponúkajú rôzne výhovorky typu – demá zaberajú veľké miesta.

Komentuj